Autode mõju
Auto mugavuse tõttu loodavad inimesed liiga palju sellele transpordiliigile. Ameerika Ühendriikides on 50% kõigist kodust väljasõitudest ≤ 3 miili raadiuses. Nendest lühikestest liikumistes tehakse üle 60% sõidukitega ja ainult 2% tehakse jalgrattaga, mis on aga üks tõhusamaid transpordiliike (vt NHTS 2009, FHWA Office of Policy).
Nii kergekäeline autode kasutamine isegi lühikesteks sõitudeks avaldab meie tervisele märkimisväärset negatiivset mõju. Selline passiivne tegevus põhjustab rasvumist ja sellega seotud patoloogiaid on igas vanuses. Sellel on ka negatiivne mõju liiklusummikutele. Lisaks, kuna sisepõlemismootorid on väga ebatõhusad, kui neid kasutatakse lühikestel peatus-ja-minekureisidel ning fossiilkütuste põletamise keskkonnakulud on kõrged ja veelgi enam, kui seda tehakse ebatõhusalt, põhjustavad need lühikesed sõidud keskkonnaseisundi halvenemist, suurendades tarbetult meie süsiniku jalajälge. Elektriautod on paremad, kuid elektrienergia peab saama puhtast taastuvatest allikatest, et püsida rohelisena. Mõlemal juhul avaldab elektriauto kasutamine lühikeste vahemaade läbimiseks siiski negatiivset mõju ülemaailmsele tervisele, võrreldes nende lühikeste reiside tegemisega tervisliku treeningprogrammi osana.
Inimjõul töötavad sõidukid
Põhifüüsika seisukohast on selge, et suure massiga fossiilkütustel või elektriautode liigutamiseks isegi lühikesi vahemaid on vaja rohkem energiat, võrreldes inimjõul liikuvate sõidukitega samadel vahemaadel. Lisaks kulub suurema massi teisaldamine rohkem komponente, mille asendamiseks on lõpuks vaja energiat ja ressursse, mis seab maale ja selle ressurssidele suuremat nõudlust. Seevastu kulutate palju vähem energiat jalgratta või kolmerattalise mootorsõiduki kogumassi ja enda liigutamiseks ning vähem energiat ja ressursse kulub kergemate inimjõul töötavate sõidukite parandamiseks, ümberehitamiseks ja tootmiseks.
Kliimamuutus
Umbes 30% ülemaailmsest energiatarbimisest põhineb naftal, umbes 70% naftast tarbitakse transpordisektoris ja 30% transpordist kulub isiklike sõidukitele, kusjuures paljud sõidud on väga lühikesed, nagu eelnevalt mainitud.
On selge, et meie fossiilkütuste kasutamine ja selle põletamine muudab seda maad (planeeti) palju kiiremini, kui keegi oleks oodanud – liustike sulamine, ilmastikumuutused, liikide väljasuremise kiirus ja laialt levinud plastiga seotud saaste. Kuna süsiniku sidumine taimedest ja vetikatest maa-alustes kihtides kivisöeks ja naftaks toimus sadade miljonite aastate jooksul ja me püüame liigina selle süsinikukoguse atmosfääri tagasi tuua vaid paarisaja aastaga. , on selle tegevuse globaalsed kliimatagajärjed tohutud ja katastroofilised, nagu me praegu oleme tunnistajaks. Kuna elanikkond kasvab, ei jää meil muud üle, kui leida tõhusamaid ja jätkusuutlikumaid viise õitsenguks.
Jalgrattasõit on oluline näide äärmiselt tõhusast transpordiviisist. StreetStrideri kasutamine viib selle tõhusa režiimi ühe sammu edasi, lisades neile igapäevastele tegevustele ja lühikestele reisidele suurepärase kogu keha hõlmava, kuid vähese mõjuga treeningu. Hea uudis on see, et inimesed võtavad kasutusele säästvama elustiili ja StreetStriding on alati suurepärane panus, mis toob kasu meie tervisele, nii isiklikust, ühiskondlikust kui ka globaalsest.